نجات سینک ظرفشویی

سینک در آشپزخانه همه خانه‌ها نقش اساسی و مهمی دارد.

خیلی از غذاها قسمتی از روند آماده شدن‌شان را همین جا طی می‌کنند. حالا اگر آب از سینک عبور نکند و به‌اصطلاح بگیرد باید چه کرد؟! شاید نخستین چیزی که به‌نظرتان برسد استفاده از تلمبه باشد. اما راه‌های دیگری هم قبل از آن هست که به شما کمک خواهد کرد و به اصطلاح نقش پیشگیری دارند.

  • تکه‌های غذا مانند استخوان‌های باقی‌مانده، سبزیجات و موادی از این دست عوامل اصلی گرفتگی سینک ظرفشویی هستند. قبل از هرکاری یک صافی کوچک لاستیکی یا استیل را سر راه خروجی آب سینک بگذارید. هر چیزی که نتواند از این صافی‌ها رد شود، از لوله‌ها هم به سختی رد خواهد شد و احتمالا مشکل زاست.
  • چربی‌ها در رتبه بعدی قرار دارند. چربی‌ها بعد از شسته شدن روی دیواره‌های لوله‌ها سرد می‌شوند و همان‌جا تجمع می‌کنند به مرور زمان حجم‌شان بیشتر می‌شود و باعث گرفتگی می‌شوند. حتی‌الامکان سعی کنید چربی‌های غذاها را داخل سینک نشویید. اگر مقدارشان کم است با دستمال کاغذی آنها را از روی ظرف‌ها جمع کنید و اگر هم فکر می‌کنید دستمال جواب نمی‌دهد آنها را لای چند تکه روزنامه بریزید و راهی سطل زباله کنید. زمانی هم که مجبور به شستن آنها داخل ظرفشویی شدید بعد از شستن، آب داغ را راهی لوله‌ها کنید تا چربی‌ها را بشوید. تا اینجای کار، پیشگیری بود اما اگر کار سینک شما از پیشگیری گذشته است ادامه متن را بخوانید.

 

  • از تلمبه کمک بگیرید

همیشه یک تلمبه کوچک دم‌دست داشته باشید و برای نخستین راه‌حل از همان کمک بگیرید. هنگام تلمبه زدن اگر سینک شما ۲ لگنه است با دست‌تان سوراخ لگن دیگر را بگیرید تا هوا از آن خارج نشود. با این کار ممکن است گرفتگی راه آب باز شود.

  • حلال خانگی

اگر تلمبه هم جواب نداد به سراغ راه‌حل خانگی دیگری بروید. از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. ۳قاشق جوش‌شیرین را روی سوراخ سینک بریزید و یک لیوان سرکه را روی آن خالی کنید. مواظب دست و صورت‌تان باشید.

  • لوله باز‌کن‌های صنعتی

اگر هنوز جواب نگرفته‌اید باید به سراغ لوله‌باز‌کن‌های صنعتی بروید که اغلب سوپر مارکت‌ها آنها را دارند. قبل از استفاده، دستورالعمل روی محصول را کامل بخوانید.حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید. تا هر زمانی که در دستور آمده است آب را در سینک بازنکنید. سعی کنید ظرف محتوی محلول لوله بازکن را در داخل خانه نگهداری نکنید. اگر تمام محتویات آن کامل استفاده نشده است آن را به انباری منتقل کنید؛ در محلی دور از دسترس کودکان.

  • لوله‌ها را باز کنید

اگر تمام راه‌های بالا جواب نداد اگر فکر می‌کنید برای شما سخت است از مرد خانه کمک بگیرید. در ابتدا لازم نیست همه لوله‌ها را وارسی کنید؛ یک قسمت نیم کره مانند رابط لوله‌های زیر سینک را باز کنید. احتمالا آشغال‌ها آنجا گیرکرده‌اند. همین لوله را تمیز کنید.

  • به لوله باز کن زنگ بزنید

هنوز جواب نگرفته‌اید؟! گرفتگی لوله‌ها جدی است و باید از اسید‌های قوی یا فنرهای تاسیساتی استفاده کنید. شماره یکی از لوله بازکن‌های چسبانده شده روی در ورودی خانه را بردارید و تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *