بهترین شیرآلات برای سرویس بهداشتی

 

شیرآلات ساختمانی علاوه بر تکمیل زیبایی های منزل بخصوص در آشپزخانه دلیلی برای ایجاد آرامش خاطر و البته آسایش است بنابراین ،این لوازم در طول زندگی بیشترین کاربرد را دارند و اگر انتخاب آنها خوب دقت نکنیم ممکن است به جای آرامش خاطر درگیری ذهنی عمده ای برای خودمان ایجاد کنیم.

شیرآلات بهداشتی شامل شیرآلات ظرفشویی،شیرآلات روشویی و شیرآلات حمام و شیرآلات توالت می باشد. اگر قصد خرید شیرآلات را دارید مطلب زیر راهنمای شما در این مسیر است.
به‌طور کلی شیرآلات بهداشتی دارای دو بخش عمده یعنی پوسته داخلی (پایه اصلی شیر) و پوشش خارجی است که در بخش داخلی تولیدکنندگان با توجه به سفارش‌هایی که دارند معمولا از آلیاژ برنج یا سرب خشک استفاده می‌کنند. این در حالی است که رعایت مسائل بهداشتی باعث شده اکثر تولیدکنندگان امروزه از خیر سرب خشک گذشته و بیشتر به استفاده از آلیاژ برنج فکر کنند، چون سرب در صورتی که آبکاری شیر بخوبی انجام نشود در مقابل آب به مرور زمان حل می‌شود و آلودگی‌های خطرناکی برای افراد ایجاد می‌کند.
در بخش خارجی یا همان پوشش خارجی شیرهای ساختمانی نیز که توجه اکثر ما را به خود جلب می‌کند، معمولا کارخانه‌ها از فلزاتی همچون برنج، برنز، مس یا استیل استفاده می‌کنند که معمول‌ترین نوع آبکاری استیل است و دیگر فلزات برای سفارش‌های خاص و منحصربه‌فرد استفاده می‌شوند.

 شیرآلات مناسب سرویس بهداشتی

 

شیرهای اهرمی ساختمان

 

شاید با شنیدن یا خواندن نام شیرآلات بهداشتی، ابتدای مطلب همان فلکه‌های معروف و نوستالژیک قرمز و آبی رنگ دوران کودکی را به خاطر آورده باشیم، اما مدت‌هاست حتی در دورافتاده‌ترین مناطق کشورمان از این نوع شیر کمتر خبری به گوش می‌رسد و بیشتر مدل‌ها به شیرهای اهرمی اختصاص داده شده است، چون اگر از بحث بهداشت بالای این‌گونه شیرها بگذریم آنها با کارتریج‌های قابل اطمینانشان توانسته‌اند جای مناسبی میان تقاضای مصرف‌کنندگان برای خود دست و پا کنند. این در حالی است که به گفته فروشندگان مراکز عمده شیر‌آلات، شیرهای تک اهرمی با قابلیت جدا شدن سرشیر (شیلنگی) برایسینک آشپزخانه و شیرهای تک اهرمی ایستاده برای روشویی سرویس های بهداشتی استفاده می‌شوند و دیواری‌های اهرمی محبوب سرویس بهداشتی  هستند.

 دیواری یا ایستاده

همانطور که می دانید تکنولوژی تولید شیرآلات بهداشتی اگرچه اساسی مشابه گذشته دارد اما با توجه به طرح ها و تقاضای بازارامروزه در شرایط عادی و معمول کاملا متفاوت از گذشته شده اند. به عنوان مثال درتقسیم بندی انواع شیرآلات دیواری و ایستاده هم اکنون در کمتر آشپزخانه ای شیرهایدیواری را خواهیم دید مگر اینکه این به سفارش مشتری این نوع شیر استفاده شده باشدآنهم برای همخوانی با دیگر تزئیینات ساختمان بنابراین عرف بازار هم اکنون اینگونهاست که شیرهای ایستاده دارای کربردی دو منظوره در بخش های مختلف ساختمان هستندبطوری که هم در آشپزخانه کاربرد دارند و هم در روشویی سرویس بهداشتی اما مدل هایدیواری معمولا برای سرویس بهداشتی استفاده خواهند شد و خبری از آنها در تزئیناتمعمول آشپزخانه های مدرن امروزی نیست.

کارشناسان می گویند در مدل های دیواری با توجهبه اینکه محل خروج آب با ارتفاعی نسبتا زیاد نسبت به سینک ظرفشویی نصب خواهد شدمعمولا مورد استقبال قرار نمی گیرند مگر در مواردی خاص درست مثل سیستم آبشاری
خروجی شیرها که هم اکنون زیاد مورد توجه قرار نگرفته اند.

 

شیرهای بهداشتی پدالی

از شیر های پدالی برای اماکن عمومی مانند مدارس، بیمارستان ها، مراکز پزشکی، هتل‌ها، مساجد، رستوران‌ها و … بسیار کاربرد داشته و دلیل آن هم غیر لمسی بودن این شیر ها می باشد که مانع انتقال بیماریهای واگیردار عفونی و پوستی می‌شود. حتی نیاز به استفاده از انرژی های برق و باتری(شیرهای الکترونیکی) هم نمی باشد و قابلیت تنظیم مقدار و همچنین دمای آب سرد و گرم را دارا بوده و حتی برای اینکه در زمان نظافت کار راحت تر انجام شود، پدال های جمع شونده تهیه شده که باعث می شود استفاده از این نوع شیر ها طرفدار داشته باشد.

شیرهای پیسوار

این نوع از شیرها کاملا ساده بوده و قبل از اینکه لوله های آب سرد و گرم را به شیر های مخلوط وصل کنند، از آنها استفاده می شود. در اصل این شیر ها به عنوان یک رابط بین لوله  کشی و شیر مخلوط است. از شیرهای پیسوار زمانی استفاده می شود که شیرهای مخلوط خراب شده و می توان با بستن آنها جریان آب را قطع کرده و کار تعمیر یا تعویض شیر را انجام داد.

 نکات لازم در زمان خرید شیرآلات سرویس بهداشتی

۱- شیرآلات تهیه شده باید دارای خدمات پس از فروش همراه با قطعات یدکی باشند.

۲-استاندارد های لازم را داشته باشد.

۳-از جنس شیرآلات مطمئن شده و دقت داشته باشید که از برنج و استنلس استیل ساخته شده باشند.

۴- شیرآلات باید متناسب با محل نصب آنها و نیاز افراد انتخاب شود.

۵- شیرآلات که تهیه می کنید، علاوه بر زیبایی باید با سایر تزئینات فضایی که قرار است نصب شوند، همخوانی داشته باشد.

۶- آبکاری سطح شیرها به صورت صحیح و با ضخامت استاندار انجام شده باشد.

 

شرایط نگهداری شیر آلات پس از نصب

 

برخی با تصور اینکه شیرهای اهرمی تعمیر نمی شوند آنها را دور می‌اندازند. اما این شیرآلات مشروط بر اینکه  استاندارد باشند هرگز خراب نمی‌شوند، بلکه بعد از چند سال (برحسب استفاده) نیاز به تعویض کارتریج دارند که مانند مغزی شیرهای واشری می‌توان آن را تعویض کرد. با تمام مزایایی که در مورد شیرهای اهرمی و چشمی وجود دارد، اما قیمت شیرهای واشری که برای همه آشنا هست بسیار مقرون به صرفه هستند. همچنین شیرآلات واشری به سهولت و با تعویض واشر یا مغزی تعمیر می‌شوند اما شیرهای اهرمی برای تعمیر به تکنسین نیاز دارند. شیرهای اهرمی نسبت به شیرهای واشری دیرتر خراب می‌شوند. برای تمیز کردن شیرآلات به هیج وجه نباید از اسیدهای مختلف استفاده نمود بلکه می‌توان از سرکه رقیق شده با آب استفاده کرد.

انتهای پیام //

راهنمای خرید شیرآلات

کارکرد اصلی شیر آب آشپزخانه توزیع آب داغ و آب سرد برای شستن ظروف، غذاها، و دست‌ها است. اما فراتر از کارکرد آن، شیر آب نقش مهمی در تعریف و تعیین سبک طراحی آشپزخانه شما را دارد.

با توجه به انواع طراحی‌ها، جنس‌ها و شیوه‌های اتصال، ممکن است هنگام خرید شیر آب دچار تردید و اشتباه شوید. اگر اطلاعات اساسی در زمینه شیرهای آب آشپزخانه داشته باشید، خرید و انتخاب شیر آشپزخانه برای شما خیلی راحت‌تر خواهد شد. در ادامه این مطلب به نکاتی درباره نحوه اتصال شیر آب آشپزخانه اشاره می کنیم.

شیوه‌های اتصال

شیرهای آب متصل به سینک: طراحی‌های متنوعی برای سینک و شیر آب آشپزخانه وجود دارد، اما همیشه سازگار و منطبق با شرایط ما نیستند. اگر شما دارای یک سینک هستید، تعداد حفره‌های موجود در ناحیه اتصال سینک به شیر را چک کنید. شیرهای آب جدید در انوع یک، دو، سه، و چهار حفره‌ای طراحی می‌شوند.
وقتی مشغول تعویض شیر آب موجود در آشپزخانه خود هستید و به حفره‌های کم‌تری از آن‌چه هست نیاز دارید به دنبال شیرهایی باشید که دارای یک صفحه پوششی هستند که حفره‌های بلا استفاده در سینک آشپزخانه را می‌پوشانند. این کار در اکثر سینک‌ها جواب می‌دهد.

مزایا: این شیوه برای این‌که بتوانید آشپزخانه خود را به سرعت نوسازی کنید و از سینک فعلی خود استفاده کنید بسیار مناسب است.

معایب: سینک شما انتخاب‌های شما برای شیر آب را محدود می‌کند.

شیرهای آب متصل به پیش‌خوان. این نوع شیرهای آب مستقیما به پیش‌خوان متصل می‌شوند نه سینک‌ها. اگر مشغول نصب یک سینک متصل‌شده در زیر پیش‌خوان هستید، این امکان را خواهید داشت که شیر آب را مستقیما بر روی پیش‌خوان نصب کنید. وقتی مشغول نصب یک شیر آب متصل به پیش‌ خوان هستید، به اندازه یک انگشت در پشت شیر آب جا بگذارید تا بتوانید آن ناحیه را به راحتی تمیز کنید.

مزایا: شیرهای آب متصل به پیش‌خوان دارای جلوه‌ای زیبا و یک‌پارچه هستند که بسیار مناسب آشپزخانه‌های معاصر هستند.

معایب: این نوع شیرها فضای روی پیش‌خوان را می‌گیرند. هم‌چنین، میان این شیرها و دیوار پشت آن‌ها آب، کثیفی، و جرم جمع می‌شود.

دستگیره‌ها

شیرهای آب تک دستگیره‌ای:شیرهای آب تک دستگیره‌ای به طور مستقیم می‌چرخند و معمولا این امکان را فراهم می‌کنند که با بالا و پایین کردن آن‌ها جریان آب تنظیم و با حرکت به اطراف میزان سردی و گرمی آب تنظیم شود.

مزایا: علاوه‌ برداشتن این مزیت که برای نصب آن‌ها  نیاز به یک حفره در پیش‌خوان دارید، این نوع شیرها بسیار مناسب زمان‌هایی هستند که فقط یک دست شما آزاد است. این نوع شیرها دارای یک طراحی قوسی شکل مدرن هستند که به راحتی قابلمه‌ها و ظرف‌های بزرگ را در سینک جای می‌دهند.

معایب: تنظیم میزان دمای آب در این نوع شیرها نسبت به شیرهای آب دو دستگیره‌ای سخت‌تر است و دقت کم‌تری دارد.

شیرهای آب دو دستگیره‌ای:برای نصب این نوع شیرها به حداقل سه حفره نیاز است. تنوع گسترده در نوع دستگیره‌ها طراحی این شیرها را متنوع‌تر و کاربردی‌تر می‌کند.

مزایا: هر کدام از دستگیره‌های این نوع شیرها به آب گرم و آب سرد اختصاص دارند و تنظیم دمای و جریان آب در آن‌ها راحت‌تر است. هم‌چنین، اگر یکی از دستگیره‌ها چکه کند، شما می‌توانید شیر مربوط به دستگیره ای که چکه می کند را ببندید و از دستگیره دیگر استفاده کنید. اکثر این نوع شیرهای آب این ویژگی را دارند که می‌توانید آن‌ها را به طور مستقل از لوله‌کشی تغییر دهید که این مسئله تغییر آن‌ها را راحت می‌کند.

معایب: وقتی دست‌های شما پر از وسیله است تنظیم این نوع شیرها بسیار سخت می‌شود. هم‌چنین، این نوع شیرها به طور معمول به‌ عنوان شیرهایی سنتی شناخته می‌شوند و این مسئله ممکن است دست شما را در انتخاب سبک عناصر دیگر آشپزخانه ببندد.

شیرهای آب بدون دستگیره: این نوع شیرهای آب با یک حس‌گر فعال می‌شوند. به دستگیره کنار شیر توجه کنید که تنظیم‌ کننده دما و جریان آب هستند.

 مزایا: این نوع شیرها با یک حس‌گر کار می‌کنند که با یک تماس کوچک باز می‌شوند (برخی از آن‌ها با یک حرکت باز می‌شوند). این نوع شیرها بسیار مناسب کودکان و افراد مبتلا به بیماری‌های مفصلی هستند. آب به طور خودکار قطع می‌شود و این امر از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، شما دیگر نگران سر ریز شدن آب از سینک نخواهید بود.

معایب: در این نوع شیرها امکان تنظیم دما و جریان آب با لمس دست نیست و این کار باید با دست انجام شود و برخی از افراد این کار را سخت و دشوار می‌دانند هم‌چنین، باتری حس‌گرهای این نوع شیرها را باید به طور متناوب عوض کرد.

یکی از شاخص‌های کیفیت، وزن است. اگر از برنجی بودن شیر آب خود مطمئن نیستید آن را وزن کنید. شیرهای برنجی دوام بیش‌تر و نیاز به مراقبت کم‌تری دارند و همان‌طور که ممکن است حدس بزنید گران‌ترین نوع شیرها هستند.

گول شیرهای ارزان قیمت را نخورید. اجزای آن‌ها پلاستیکی است و دوام بسیار پایینی دارند. ممکن است در ابتدا فکر کنید با خریدن شیرهای ارازن قیمت می‌توانید کمی پول ذخیره کنید ولی در درازمدت این مسئله به ضرر شما خواه بود.

انتهای پیام/

راهنمای تعویض شیر آشپزخانه

تغییر دکوراسیون آشپزخانه معمولا نیازمند صرف وقت و هزینه فراوانی است اما شاید آخرین و آسان ترین بخش این تغییرات،تعویض شیر آشپزخانه باشد،تعویض شیر آشپزخانه برخلاف آن چیزی که به نظر می رسد،بسیار آسان می باشد و تقریبا از عهده هر فردی بر می آید:

ابزار مورد نیاز:

– شیر جدید

-آچار فرانسه

– یک سطل یا کاسه کوچک

وسایل اضافه ای را که احتمالا در زیر سینک وجود دارد،خارج کنید تا فضای کافی جهت کار در اختیار داشته باشید.هر دو شیر اصلی (شیر پیسوال) آب سرد و گرم زیر سینک را ببندید.سپس شیرآب را چک کنید تا از قطع شدن جریان آب مطمئن شوید.

با استفاده از آچار فرانسه،دو انتهای شلنگ اصلی آب سرد و گرم را از انتهای شیر آشپزخانه جدا کنید.سر شلنگ ها را داخل کاسه یا سطل قرار دهید تا اگر آبی درون شلنگ باقی مانده بود به داخل سطل تخلیه شود.

به کمک آچار فرانسه،از زیر سینک،مهره هایی را که تنه شیر را به سینک وصل می کند باز کنید.شیرکهنه را از سینک جدا کنید و کنار بگذارید.

با استفاده از مواد پاک کننده مخصوص سینک، رسوبات آب و آلودگی ها را از سطح سینک پاک کنید.

واشر (یا اورینگ) مخصوص آب بندی را که در جعبه شیر جدید وجود دارد،برروی سینک و دور حفره محل قرار گرفتن شیر قرار دهید،سپس شیر جدید را برداشته و ابتدا شلنگ های آب متصل به شیر را از داخل حفره عبوردهید و بعد شیررا برروی واشر قرار دهید،توجه داشته باشید که شیر های اهرمی تک دسته تنها به یک حفره جهت نصب برروی سینک نیاز دارد، چنانچه سینک از انواع سه حفره ای باشد باید دو حفره اضافه را با استفاده از درپوش های استیل یا کروم که در فروشگاه های ابزار فروشی یافت می شود بپوشانید.البته می توان بجای مسدود کردن این حفره ها با درپوش ،از این حفره ها برای نصب وسایل دیگری نظیر جا مایع ظرفشویی یا شیر آب مربوط به سیستم تصویه آب خانگی استفاده نمود.

با استفاده ازبست هایی که همراه با شیر جدید تهیه کرده اید، شیر جدید را از زیر سینک،به سینک متصل کنید.شیر را از بالا چک کنید تا مطمئن شوید که به درستی در محل خود قرار گرفته است و لق نیست.

شلنگ های آب سرد و گرم را به شیر متصل کنید و با آچار فرانسه محکم کنید.

چنانچه شیرجدید شما از نوع شاوری است (آبریز آن بصورت یک شلنگ متحرک از شیر خارج می شود).باید شلنگ آبریز و وزنه مربوط به آن را نیز متصل کنید.

شیرهای پیسوال را باز کنید،سپس شیر آب را باز کرده و خروجی آب را چک کنید.

//انتهای پیام

 

 

چگونه شیر آلات بهداشتی بخریم؟

شیرآلات ساختمانی علاوه بر تکمیل زیبایی‌های منزل بخصوص در آشپزخانه، عاملی برای ایجاد آسایش است. از سوی دیگر، این لوازم در طول زندگی بیشترین کاربرد را دارند و اگر در انتخاب آنها خوب دقت نکنیم ممکن است به جای آرامش خاطر، درگیری ذهنی عمده‌ای برای خودمان ایجاد کنیم.

اکثر خریداران هنگام انتخاب شیرآلات مناسب برای منزل یا محل کارشان با توجه به تنوع گسترده‌ای که در بازار وجود دارد سر دوراهی قرار گرفته و معمولا با توجه به قیمت و بدون در نظر گرفتن دیگر شرایط خرید می‌کنند. حال آن‌که اگر کمی دقت کنیم و با استفاده از راهکارهای مناسب خرید کنیم، نه‌تنها خریدی اقتصادی داشته‌ایم، بلکه به منافع بلندمدت خود نیز کمک کرده‌ایم.

انواع و جنس شیرآلات بهداشتی

به‌طور کلی شیرآلات بهداشتی دارای دو بخش عمده یعنی پوسته داخلی (پایه اصلی شیر) و پوشش خارجی است که در بخش داخلی تولیدکنندگان با توجه به سفارش‌هایی که دارند معمولا از آلیاژ برنج یا سرب خشک استفاده می‌کنند. این در حالی است که رعایت مسائل بهداشتی باعث شده اکثر تولیدکنندگان امروزه از خیر سرب خشک گذشته و بیشتر به استفاده از آلیاژ برنج فکر کنند، چون سرب در صورتی که آبکاری شیر بخوبی انجام نشود در مقابل آب به مرور زمان حل می‌شود و آلودگی‌های خطرناکی برای افراد ایجاد می‌کند.

در بخش خارجی یا همان پوشش خارجی شیرهای ساختمانی نیز که توجه اکثر ما را به خود جلب می‌کند، معمولا کارخانه‌ها از فلزاتی همچون برنج، برنز، مس یا استیل استفاده می‌کنند که معمول‌ترین نوع آبکاری استیل است و دیگر فلزات برای سفارش‌های خاص و منحصربه‌فرد استفاده می‌شوند. اما بهترین نوع آبکاری در بازار به PVD معروف است. در این نوع آبکاری شرکت تولید‌کننده، بخش خارجی شیرها را به وسیله اتم‌های باردار فلز مورد نظرش مثل کروم، برنز یا هر فلز دیگری که سفارش داده شده باشد، بمباران می‌کند تا به‌طور شیمیایی سطح فلز پایه (فلز بدنه شیر) با فلز مورد نظر پوشیده شود که به آن فرآیند رسوب‌سازی با بخار می‌گویند. با این روش علاوه بر افزایش طول عمر شیر، کیفیت آن در مقابل ساییدگی، خوردگی، زنگ‌زدگی و ده‌ها مورد دیگر تضمین خواهد شد.

تولیدات ایرانی همپای خارجی‌ها

اصلی‌ترین عامل انتخاب مشتریان در این بازار پررنگ و لعاب، تنوع طرح و برندهای متفاوت است که پای کشورهای مختلفی را در این صنعت از ایتالیا، آلمان، آمریکا، ترکیه، چین، هند و… به میان آورده است، اما در بازار کشورمان زیاد نمی‌توان به نام این کشورها دل بست، چون بازار شیرآلات بهداشتی یا ساختمانی کشورمان همانند بسیاری از محصولات دیگر در اختیار کشور چین است.

به این ترتیب که بسیاری از برندهای معروف جهان برای کاهش هزینه تولید و ارزان شدن محصولاتشان با استفاده از شرکت‌های تولیدی چین و به صورت تحت لیسانس محصولاتشان را روانه بازارهای هدف می‌کنند، بنابراین نمی‌توان زیاد به نام‌های کشورهای اروپایی در این صنعت دل بست، بلکه بهتر است با توجه به توان و تخصص تولیدکنندگان داخلی از محصولات بسیار باکیفیت و بالاترین سطح استاندارد کشورمان استفاده کنیم. به گفته فروشندگان این لوازم، متاسفانه برخی تولیدکنندگان داخلی هنوز در زمینه تولید محصولاتی با تکنولوژی‌های روز زیاد پیشرفت نکرده‌اند که این موضوع در برخی تولیدات مثل شیرهایی با سنسورهای اتوماتیک باعث شده محصولات خارجی بیشتر از داخلی‌ها در معرض دید مشتریان قرار گیرند.

اهرمی‌ها، محبوب‌ترین مدل بازار

شاید با شنیدن یا خواندن نام شیرآلات بهداشتی، ابتدای مطلب همان فلکه‌های معروف و نوستالژیک قرمز و آبی رنگ دوران کودکی را به خاطر آورده باشیم، اما مدت‌هاست حتی در دورافتاده‌ترین مناطق کشورمان از این نوع شیر کمتر خبری به گوش می‌رسد و بیشتر مدل‌ها به شیرهای اهرمی اختصاص داده شده است، چون اگر از بحث بهداشت بالای این‌گونه شیرها بگذریم آنها با کارتریج‌های قابل اطمینانشان توانسته‌اند جای مناسبی میان تقاضای مصرف‌کنندگان برای خود دست و پا کنند.

این در حالی است که به گفته فروشندگان مراکز عمده شیر‌آلات در تهران، شیرهای تک اهرمی با قابلیت جدا شدن سرشیر (شیلنگی) برای سرویس آشپزخانه و شیرهای تک اهرمی ایستاده برای سرویس روشویی استفاده می‌شوند و دیواری‌های اهرمی محبوب سرویس بهداشتی هستند.

دیواری یا ایستاده؛ مساله این است

فناوری تولید شیرآلات بهداشتی اگرچه اساسی مشابه گذشته دارد، اما با توجه به طرح‌ها و تقاضای بازار، امروزه متفاوت از گذشته شده‌اند. به‌عنوان مثال در تقسیم‌بندی انواع شیرآلات دیواری و ایستاده هم‌اکنون در کمتر آشپزخانه‌ای شیرهای دیواری را خواهیم دید مگر این‌که به سفارش مشتری این نوع شیر استفاده شده باشد، آن هم برای همخوانی با دیگر تزئینات ساختمان. بنابراین عرف بازار هم‌اکنون این‌گونه است که شیرهای ایستاده دارای کاربردی دو منظوره در بخش‌های مختلف ساختمان هستند به‌طوری که هم در آشپزخانه کاربرد دارند و هم در روشویی سرویس بهداشتی، اما مدل‌های دیواری معمولا برای سرویس بهداشتی استفاده خواهند شد و خبری از آنها در تزئینات معمول آشپزخانه‌های مدرن امروزی نیست.

کارشناسان می‌گویند در مدل‌های دیواری با توجه به این‌که محل خروج آب با ارتفاعی زیاد نسبت به سینک ظرفشویی نصب خواهد شد، معمولا مورد استقبال قرار نمی‌گیرند مگر در مواردی خاص.

مصرف پایین، ارمغان فناوری

ممکن است زیبایی ظاهری و تنوع طرح‌ها، عامل بسیار تاثیرگذاری در انتخاب مشتریان باشد اما با توجه به تغییرات اقلیمی در برخی کشورها این فاکتور در کنار فاکتور کم مصرف بودن شیرها قرار گرفته و عاملی در انتخاب مشتریان شده است.

بدون تردید مدتی است از کمبود آب در سراسر جهان بخصوص کشورمان اخبار متفاوتی شنیده‌اید، به همین دلیل طراحان و تولید‌کنندگان شیرآلات بهداشتی برای همسویی با سیاست‌های کلان کاهش مصرف آب، دست به کار شده‌اند تا با طراحی‌های جدید، مصرف مایع حیات را به حداقل خود برسانند. به‌طوری که در برخی تولیدات جدید سالانه ۵۰۰ لیتر آب صرفه‌جویی می‌شود که بهترین نمونه آنها شیرهای سنسوردار یا همان چشمی‌دار است، چون این‌گونه شیرها توان بالایی در مدیریت مصرف آب دارند. اما با کمی گشت و گذار در بازارهای یاد شده تهران متوجه شدیم تولیدکنندگان حتی پا را فراتر گذاشته و سیستم‌های نوینی طراحی کرده‌اند که با استفاده از فشار هوا می‌تواند میزان مصرف آب را بخصوص در حمام به حداقل خود برساند.

خدمات پس از فروش، مهم‌ترین عامل انتخاب

هرچند شیرآلات بهداشتی در ذهن ما از ساختمان ساده‌ای برخوردار هستند، اما باتوجه به گسترش و تنوع مدل‌های گوناگون در بازار و استفاده از برخی فناوری‌های نوین در این نوع لوازم، کم‌کم وقت آن رسیده که برای انتخاب نمونه مورد نظرمان به خدمات پس از فروش آنها نیز توجه ویژه داشته باشیم، چون نه‌تنها کیفیت لعاب و روکش و جنس مغزی این لوازم باید قابل اعتماد باشد، بلکه تهیه و البته تعویض قطعات یدکی نیز ملاکی برای انتخاب خریداران شده است.

بنابراین بهترین گزینه این است که قبل از دست به جیب شدن برای پرداخت صورتحساب خوب به کارخانه تولیدکننده شیر مورد نظر و البته کشور سازنده یا واردکننده آن و خدمات پس از فروش و گارانتی دقت کنیم، چون در صورت ایجاد مشکل اگر این عوامل برای شما وجود نداشته باشد ممکن است دچار دردسری بزرگ شده و مجبور به تعویض کل شیر شوید.

به‌عنوان مثال در برخی شیرها، کارتریج خاصی به کار رفته که در صورت خراب شدن اگر توان تهیه آنها را در بازار داخلی کشورمان نداشته باشید مجبور خواهید شد کل شیر را عوض کنید که برای شما تجربه‌ای گران خواهد بود. البته این تنها نقطه ضعف نیست بلکه با توجه به تنوع کنونی بازار و ورود تکنولوژی‌های الکترونیک در برخی شیرآلات اگر از برندهایی که به صورت عمده وارد ایران نشده‌اند و خبری از نمایندگی آنها نیست خرید کرده باشید، باید آمادگی دردسر را داشته باشید.

بنابراین به اعتقاد بسیاری از فروشندگان بهترین راه برای متقاضیان این لوازم این است که قبل از خرید بخوبی از سابقه شرکت واردکننده یا تولیدکننده شیر اطلاع کسب کنند و از خدمات پس از فروش آن شرکت آگاهی به دست آورند و پس از آن اقدام به خرید کنند.

نصب آسان، بهترین گزینه است

باتوجه به تنوع گسترده بازار فروش شیرآلات ساختمانی، بدون تردید برخی طرح‌ها دارای لوازم و تجهیزات جانبی هستند، مثل شیرآلاتی که همزمان قابلیت اتصال به سیستم تصفیه آب را دارند یا آنها که برای پرکردن قابلمه، شیری مجزا کنار سینک برایتان مهیا کرده‌اند.

به هر حال هرکدام از این امکانات قرار است برای خانواده بخصوص بانوی خانه راحتی و آرامش به ارمغان بیاورد، اما اگر این قطعات و لوازم جانبی دچار نقص شده به همان میزان که قرار بوده آسایش شما را فراهم کنند، موجب ناراحتی و ایجاد دردسر برایتان خواهند شد. بنابراین بهتر است برای خرید شیرآلات به نحوه نصب آنها نیز توجه ویژه داشته باشید چون ممکن است متخصص تعمیر و نگهداری شرکت تولیدکننده آن زمانی که شما نیازمند خدمات هستید فرصت رسیدگی به مشکل را نداشته باشد.

تزئینات هزینه‌ساز

از گذشته‌های دور تاکنون استفاده از شیرآلات طلا نشانه طبقه اجتماعی یا ثروت افراد بوده است. اما امروزه استفاده از تزئینات بدلی مثل نگین‌ها و تجهیزات اضافه در شیرآلات توانسته راه شیرهای تزئینی و زیبا را به منازل افراد متوسط جامعه نیز باز کند. به همین دلیل، گاهی برخی مشتریان بدون آن‌که توجه به هزینه‌های اضافه‌ای که قرار است برای خرید این نوع محصولات بپردازند در میان انبوهی از تولیدات مختلف یکی را انتخاب می‌کنند و با خرسندی صورتحساب را پرداخت می‌کنند در حالی که این خوشی مدت زیادی دوام نخواهد داشت چون هزینه نگهداری از این نوع شیرآلات به مرور زمان بسیار بیشتر از خرید خود آنهاست.

 

شیر روشویی با آبریز بلند ریمر Class Line

طراحی این سری از شیرهای ریمیر دو وجه مشخص دارند: موازی بودن اهرم شیر یا خروجی آب از شیر، دوم ایجاد بدنه دوار با شیب ملایم در سطح به طوری که همزمان به صورت دایره و مربع به نظر برسد.

استفاده از آیتم های بسیاری در این سری موجب شده است که کاربرد آنها بسیار عمومی تر باشد. به عنوان نمونه، در شیرهای روشویی این سری، می توان آنها را در سه نوع روشویی های استاندارد، مرتفع و یا ستونی استفاده نمود.

طراحی این سری را مانند سری dream، Cristian Mapelli انجام داده است و مهندسی و ساخت آن در کارخانه میلان گروه ریمیر انجام شده است.

مدل L 11L مدل متوسط روشویی گروه L11 می باشد. چون به جز این مدل دو مدل دیگر L11 و L11LXL نیز وجود دارند که در ابعاد با هم اختلاف دارند.

مدل L11L دارای ارتفاع ۱۷ سانتیمتری و قطر ورودی آب ۵ سانتی متری است. اندازه این شیر متوسط محسوب می شود. جنس بدنه آن برنجی است و با کروم دولایه پوشانده شده است. اطلاعات دقیق فنی و اندازه های آن در کاتالوگ این محصول قابل دریافت است.

شیر توالت ریمر DREAM

شرکت ریمیر در سال ۱۹۶۵ در میلان ایتالیا تاسیس شده و در مدت این ربع قرن تجربه توانسته است به عنوان یک شرکت پبشرو در زمینه طراحی شیرآلات در داخل ایتالیا و بازارهای بین المللی شناخته شود طراحی های مدرن و نوآورانه این شرکت حاصل آزمایشگاه های مدرن و تکنیکی، واحدهای پولیشکاری پیشرفته و سرمایه گذاری های متناوب بر روی R&D می باشد. اصالت، ایمنی کیفیت و رقابتی بودن در بازار، سه هدف اصلی در طراحی های این شرکت می باشد.

سری شیرهای Dream بر اساس طراحی جزئ نگر، که مشخصه آن دقت وسواس گونه به جزئیات می باشد، طراحی شده اند، طراحی ای که شما می توانید فرق بین معمولی و عالی را لمس کنید

با استفاده از هوادهنده ای که در سر شیر وجود دارد، می توانید جریان یکنواخت و نرمی از آب خروجی داشته باشید، قطعه ای ۲ mm که بر اساس یک طراحی مدرن و با تکنولوژی بالا ساخته شده است.

سری Dream واقعا رویایی است که طراحی و کیفیت بالا را با قیمت مناسب در اختیار مشنریان می گذارد. طراحی این سری را Cristian Mapelli، یک از طراحان ارشد واحد تحقیق و توسعه گروه ریمیر انجام داده است و مهندسی و ساخت آن در کارخانه های میلان این گروه صورت پذیرفته است.

مدل D 33 این سری به صورت دیواری قابل نصب می باشد که اهرم میکسر آن در قسمت جلو طراحی شده است.

شیر توالت ریمر Class Line

شرکت ریمیر در سال ۱۹۶۵ در میلان ایتالیا تاسیس شده و در مدت این ربع قرن تجربه توانسته است به عنوان یک شرکت پبشرو در زمینه طراحی شیرآلات در داخل ایتالیا و بازارهای بین المللی شناخته شود طراحی های مدرن و نوآورانه این شرکت حاصل آزمایشگاه های مدرن و تکنیکی، واحدهای پولیشکاری پیشرفته و سرمایه گذاری های متناوب بر روی R&D می باشد. اصالت، ایمنی کیفیت و رقابتی بودن در بازار، سه هدف اصلی در طراحی های این شرکت می باشد.

سری Classic Line را ریمیر با این هدف طراحی کرده است که بتوان آنها را در تمامی حمام ها و دستشویی ها، برای مشتریانی که علاقه مند به استفاده از طراحی های کلاسیک در عین مدرن بودن می باشند، را استفاده نمایند.

طراحی این سری از شیرهای ریمیر دو وجه مشخص دارند: موازی بودن اهرم شیر یا خروجی آب از شیر، دوم ایجاد بدنه دوار با شیب ملایم در سطح به طوری که همزمان به صورت دایره و مربع به نظر برسد.

استفاده از آیتم های بسیاری در این سری موجب شده است که کاربرد آنها بسیار عمومی تر باشد. به عنوان نمونه، در شیرهای روشویی این سری، می توان آنها را در سه نوع روشویی های استاندارد، مرتفع و یا ستونی استفاده نمود.

طراحی این سری را مانند سری dream، Cristian Mapelli انجام داده است و مهندسی و ساخت آن در کارخانه میلان گروه ریمیر انجام شده است.

مدل L 31 این شیر به صورت دیواری نصب می شود.

انواع شیرآلات ساختمان

با توجه به پییشرفت تکنولوژی و علم در عصر حاضر شیرآلات ساختمان هم بسته به پیشرفت علم ساختمان درحال تغییر است. در گذشته شیرآلات به صورت ساده و به قول امروزی‌ها پیچی بود و این مدل شیرآلات از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده بود از قبیل مغزی شیر، مهره چپ گرد، مغزی پشت مهره و بدنه اصلی شیر که تشکیل یک شیر کامل را می‌داد ولی با توجه به گذشت زمان زیادی از تولید این شیرآلات و با علم بر این مبحث که شیرآلات پیچی دارای ایرادات بسیار بزرگی بودند که یکی از آ‌ن‌ها چکه کردن شیرآلات و اسراف آب و عدم توان در تنظیم درجه آب موردنیاز بود.

علم تولید شیرآلات بهداشتی ساختمان از چندسال گذشته به عصر جدیدی وارد شد که تولید شیرآلات اهرمی از جمله این اختراعات بود.

یکی از مزایای مورد اهمیت شیرآلات اهرمی: تنظیم دقیق درجه حرارت آب موردنیاز و دیگری عدم اسراف آب

شیرآلات ساختمان به ۵دسته تقسیم می‌شوند :

  1. ظرفشویی روسینکی
  2. شیرآلات توالت
  3. شیرآلات حمام
  4. شیر روشویی
  5. شیر ظرفشویی دیواری

 

شیر ظرفشویی روسینکی :

شیری که به عنوان شستن ظروف بر روی سینک آشپزخانه قرار می‌گیرد و مدل‌های متفاوتی دارد از جمله شیرآلات شاوری و شیرآلات اهرمی ساده که دارای یک علم بلند می‌باشد.

شیرآلات توالت :

به شیر عنوان داده می‌شود که جهت مصارف در فرنگی‌ها و یا توالت‌های ایرانی مورد مصرف قرار می‌گیرد که جهت استفاده از این شیر به یک عدد شیلنگ آفتابه و یا توالت می‌باشد.

شیر حمام :

به شیری عنوان داده می‌شود که جهت استفاده در حمام مورد مصرف قرار می‌گیرد که خروجی تشکیل دهنده این بشر به دو صورت قابل استفاده است یکی از خود شیر و با استفاده از خروجی قرار گرفته بر روی شیر است و دیگری از علم یونیکا که بسته به نوع آن توسط شیلنگ و یا علم به کار خود گرفته شده به روی علم یونیکاست.

شیر روشویی :

شیر روشویی مورد مصرف برروی روشویی‌های داخل توالت و حمام و یا سرویس‌های بهداشتی مکان‌های عمومی قرار می‌گیرد. این شیر از دو شیلنگ که توسط شیر پیسوار وظیفه هدایت آب را به داخل مغزی اهرمی برعهده دارد و توسط نازل خروجی شیر آب موردنیاز تامین می‌شود.

شیر دیواری ظرفشویی :

شیر دیواری ظرفشویی برای خانه‌هایی ای است که لوله‌های آن‌ها به صورت روکار قرار گرفته است و یا محل قرارگیری شیر بر روی دیوار بالای سینک مورد نظر است به این شیر که تشکیل شده از یک شیر و یک علم بلند که وظیفه هدایت کردن آب را از خروجی شیر بر روی سینک به عهده دارد.

لوازم جانبی شیرآلات عبارتند از :

علم یونیکا : اجزای تشکیل‌دهنده آن عبارتند از سر دوش شیلنگ، علم متصل شونده به شیر

شیلنگ توالت : شیلنگی است که وظیفه هدایت کردن آب را جهت شستشو فراهم میکند

شیلنگ حمام : شیلنگی است که وظیفه هدایت آب را به سر دوش حمام فراهم می‌کند

شیر پیسوال : به شیرهایی گفته می‌شود که جهت هدایت کردن آب از لوله‌ها به شیلنگ‌های پیسوال و از آنجا به شیرها مورد مصرف است که در دو مدل تولید می‌گردد ۳٫۸ و ۱٫۲

شیر لباسشویی

تنوع در شیرآلات

انواع شیر الات ساختمان
با توجه به پیشرفت تکنولوژی و علم درصنعت ساختمان در عصر حاضر ،شیرالات ساختمان در حال تغییر و دگرگونی است .
همانطوری که در اکنون در تصاویر فوق مشاهده می کنید بسیاری از شیر الات دارای تکنولوژی های برتر از قبیل سنسورچشمی، تنوع در رنگ دهی به بدنه شیر الات و داشتن سنسورهای لمسی و حرکتی و استفاده از لامپ های ضد اب درهستند .
مدل های شیر الات ساختمان به دو دسته تقسیم می شوند : دسته اول دسته کلاسیک و یا به قول امروزی ها دسته شیرالات پیچی که تشکیل شده بود از سرپیچ و مغزی و بدنه اصلی شیر الات ، و دسته دوم شیرالات اهرمی که متشکل شده از یک دسته و یک مغزی و بدنه اصلی شیر می باشند .
با توجه به معایب شیرالات کلاسیک، که یکی از برجسته ترین معایب این شیرالات را عدم کنترل در میزان تنظیم درجه حرارت اب مورد نیاز و اسراف در مصرف اب در عصر حاضرکه یکی از دغدغه های دولت و مردم است برشمرد ، مردم را به استقبال گسترده از شیر الات اهرمی وادار کرده است .

شیر لباسشویی

شیر لباسشویی :به شیری گفته می شود که جهت استفاده در لباسشویی و ظرفشویی و یخچال ساید بای ساید و … مورد استفاده و مصرف قرار می گیرد وقطر سری این شیر حدود 2.5 سانت است .

این شیر هیچ گونه فیلتری ندارد و فقط وظیفه باز و بسته کردن مسیر آب به سمت شیلنگ های متصل به خود را دارد .